کوتاه از استاندارد :

بهره‌مند: شهرداری به جای نقض قانون، محیط امن برای شهروندان ایجاد کند

برداشتن غیرقانونی مهرو موم تجهیزات بازی پارک جفره علیباش شهر بوشهر توسط شهرداری با انتقاد اداره کل استاندارد این استان همراه شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): مهر وموم تجهیزات این شهربازی به علت نداشتن استاندارهای لازم، 2 ساعت پیش از اقدام شهرداری، توسط اداره کل استاندارد استان بوشهر انجام شده بود که اقدام شهرداری در فک مهروموم این تجهیزات باعث انتقاد استاندارد بوشهر شد.

مدیرکل استاندارد استان بوشهر در این ارتباط به ایرنا گفت: پس از تذکرهای پی درپی به شهرداری بوشهر برای برطرف کردن نواقص و موارد غیر استاندارد در پارک های بازی این شهر و بی توجهی این شهرداری به تذکرها، تجهیزات شهر بازی پارک جفره علیباش توسط کارشناسان استاندارد پلمپ شد تا جلوی حوادث دلخراشی چون حادثه چرخ و فلک شهر برازجان که منجر به فوت یک شهروند در روز پایانی تعطیلات نوروز سال 95 شد، گرفته شود.
محمد رحیم بهره مند افزود: با این وجود شهرداری بوشهر با نقض قوانین و برداشتن مهروموم این تجهیزات احتمال حادثه ای این چنینی را افزایش داده است.
وی گفت: اینکه شهرداری بوشهر به جای رعایت قوانین و تلاش برای ایجاد محیطی امن برای شهروندان، با نقض قوانین و فک پلمپ، زمینه ساز حوادث دلخراش شود زیبنده این شهر نیست.
وی یادآور شد: بدیهی این است که در صورت رعایت نکردن استانداردها عواقب این موضوع به عهده دستگاه‌های متخلف بوده و باید عواقب این نقض قوانین، پیگردهای قانونی و تامین خسارت های احتمالی قربانیان حوادث ممکنه را متحمل شوند.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: تجهیزات بازی پارک جفره علیباش دارای مجوز استاندارد است و مشکل ایمنی ندارند.
رسول رمضانی افزود: این پارک با دارا بودن نورپردازی و روشنایی مناسب، تجهیزات ایمن اسباب بازی کودکان، وسایل ورزش خانواده و درختان و فضای سبز مناسب در کنار میدان انتظام، محیطی شاد و مفرح را ایجاد کرده که سهم بسزایی در پر کردن اوقات فراغت خانواده های بوشهری داشته و مورد استقبال گسترده شهروندان بوشهری قرار گرفته است.
وی بیان کرد: همه تجهیزات بازی که در سراسر پارک های بوشهر نصب شده دارای مجوز استاندارد است و شهرداری بدون مجوز اداره استاندارد حق نصب هیچ وسیله بازی را ندارد.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر اظهار داشت: بتازگی بخشنامه ای از طرف اداره استاندارد بوشهر به شهرداری ابلاغ شده مبنی بر اینکه که تجهیزات بازی علاوه بر استاندارد ساخت باید استاندارد نصب را نیز دارا باشند.
رمضانی بیان کرد: دراین ارتباط شرکتی که مجوز بازرسی نصب از سازمان ملی استاندارد کشور را داشته باشد باید در هنگام نصب تجهیزات بازی حضور یابد.
وی گفت:در هنگام احداث و راه اندازی تجهیزات بازی پارک جفره علیباش چنین شرکتی که دارای مجوز بازرسی نصب از سازمان استاندارد باشد در بوشهر وجود نداشت، به همین دلیل با هماهنگی اداره کل استاندارد بوشهر و با رعایت نکات دقیق ایمنی این تجهیزات نصب شد به شرط اینکه پس از تاسیس شرکت یاد شده تجهیزات بازی سراسر پارک های بوشهر مورد بازرسی مجدد قرار گیرند.
رمضانی تاکید کرد: تجهیزات بازی پارک جفره علیباش مشکل ایمنی نداشته و تاکنون نیز هیچ خطری برای شهروندان و کودکان بوشهری ایجاد نکرده است و شهرداری بوشهر در حال انجام مراحل قانونی تعهدات خود نسبت به اداره استاندارد است و پلمپ تجهیزات این پارک قبل از اعلام نظر شرکت بازرسی نصب، غیرقانونی بوده است.
معاون اجرایی و خدمات شهری شهرداری بندر بوشهر ادامه داد: چنانچه شرکتی در استان بوشهر تاسیس و با مجوز سازمان ملی استاندارد تجهیزات بازی پارک جفره علیباش را بازرسی و موارد نقص ایمنی را مشاهده کرده باشد باید موارد را به اطلاع شهرداری برساند که تاکنون چنین اقدامی صورت نگرفته است.
وی یادآور شد: بنابراین شهرداری بوشهر برای صیانت از حقوق شهروندان و نیاز خانواده های بوشهری به استفاده از این پارک پرتردد بویژه در ایام تعطیلات تابستان با این اقدام مخالفت کرد.

image_pdfimage_print