کوتاه از استاندارد :

نیره پیروزبخت در همایش روز جهانی اندازه شناسی اندازه شناسی زیر ساخت همه بخش های اقتصادی است

به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل: نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران  در نهمین همایش روز جهانی اندازه شناسی  که با شعار اندازه گیری ها در حمل و نقل ، صبح امروز  در سازمان ملی استاندارد ایران در کرج برگزار شد، با بیان اینکه در سال جاری با توجه به فضای سیاسی خاص کشور تصمیم گرفتیم این کنفرانس بدون تشریفات سیاسی برگزار شود، اظهار کرد: ایران در بحران کم آبی به سر می برد، مسئولان دولتی به جد در این خصوص و برای برون رفت از این مشکل در حال تلاش هستند.

وی با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی های مختلف، افزود: یکی از مبانی اصلی و زیرساختی مصرف انرژی های مختلف بحث اندازه شناسی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: امید است همواره درصدد ارتقای دانش و علم جامعه باشیم، زیرا  توسعه و ارتقاء دانش  بهبود شرایط حاکم در جامعه را امکان پذیر خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه در ایات و روایات مختلف بارها به مبحث عدم کم فروشی و اندازه شناسی اشاره شده است، گفت: انسان مظهر تکامل موجودات و مخلوقات بر روی کره زمین است و این مهم بارها در ایات قرآن کریم عنوان شده است.

پیروز بخت با بیان اینکه طی دو ساله اخیر به مقوله ارتباط نامگذاری روز جهانی اندازه شناسی در کشور پرداخته شده است که در این راستا از حضور علما نیز استفاده شد، گفت: در سال جاری مبحث اندازه شناسی در حوزه حمل و نقل مورد توجه قرار گرفته، اندازه شناسی در تمام ابعاد باید به عنوان زیرساخت لحاظ شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، اندازه شناسی در بحث استانداردسازی را از جمله مهم ترین مولفه های در دستور کار عنوان کرد و یادآور شد: در بحث تجارت، ایمنی و انرژی مقوله اندازه شناسی به طور جد مورد توجه قرار گرفته و در این راستا فعالیت های گسترده ای صورت می گیرد.

پیروز بخت با تاکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور و نقش استاندارد در این خصوص، اظهار کرد: طراحی جاده، خودرو و مسائل ایمنی مرتبط با جاده ها از کاربرد مهمی برخوردار است.

وی با اشاره به اهمیت اندازه شناسی در رابطه با علوم پزشکی که با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد، تصریح کرد: وزارت بهداشت به سمت استانداردسازی در حال حرکت است و به طور قطع خطا در این حوزه، گاهی صدماتی جبران ناپذیر را بر جای خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از دستگاه های با مقوله اندازه شناسی آشنا نشده اند، افزود: این مهم در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از پیش مورد توجه واقع شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه اثر بخشی استاندارد در فعالیت های روزانه کاملا مشهود و آشکار است، گفت: بدون شک استاندارد باید در تمامی شئون رعایت شود.

وی با بیان اینکه پیوست استانداردهای فرهنگی برای مباحث فرهنگی کشور جمهوری اسلامی ایران در دستور کار است، بیان کرد: استاندارد باید تمام خدمات و فعالیت های کشور فعال شود که طی سنوات اخیر تا حد قابل قبولی اجرایی شده است.

پیروزبخت با اشاره به جایگاه خوب سازمان ملی استاندارد ایران در داخل و خارج از کشور، عنوان کرد: همه ساله برای روز جهانی استاندارد شعاری تنظیم می شود، برای نخستین بار طراحی  پوستر روز جهانی استاندارد بر اساس شعار ایزو به فراخوان گذاشته و حدود ۶۰ طرح در خصوص این شعار دریافت و ۲۲ طرح به سازمان ایزو ارسال شد.

وی گفت: در مرحله دوم بررسی جهانی پوسترهای ارسالی در مجموع ده پوستر برگزیده  که از این تعداد ۵ پوستر از آن جمهوری اسلامی ایران بود و در نهایت طرح پوستر یک هنرمند ایرانی به عنوان پوستر روز جهانی استاندارد مورد پذیرش قرار گرفت که موفقیتی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران  است.

image_pdfimage_print