کوتاه از استاندارد :

روش نوین شناسایی تقلبات زعفران

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه تهران و پژوهشگاه استاندارد روشی را برای تشخیص و شناسایی تقلبات زعفران با کروماتوگرافی لایه نازک و آنالیز تصویری با کارایی بالا شناسایی کردند.

حسن سرشتی، رییس پژوهشگاه استاندارد، زعفران را از مهمترین محصولات کشاورزی ایران دانست و گفت: این ادویه گران قیمت دارای کاربردهای ویژه‌ای در پزشکی سنّتی و نوین است.

وی با بیان اینکه، زعفران پس از روغن زیتون، شیر و عسل چهارمین محصول غذایی در جهان است که در آن تقلّبات گسترده‌ای انجام می‌گیرد اظهار داشت:در پژوهشی که به تازگی توسط محققان دانشگاه تهران و پژوهشگاه استاندارد انجام شده است، روشی ساده و سریع با استفاده از کروماتوگرافی لایه نازک، تلفن همراه و آنالیز تصویری به منظور مطالعه الگوی ترکیبات غیرفرّار زعفران برای یافتن هفت تقلّب مهم زعفران شامل زردچوبه، گلرنگ، روناس، زرد کوینولین، زرد سانست، تارتازین و سماق شناسایی و معرفی شده است.

به گفته سرشتی، خواص ویژه زعفران از جمله خواص دارویی ضدّ سرطانی و ضدّ افسردگی این محصول، به دسته‌ای از ترکیبات کارتنوئیدی به نام کروسین‌ها نسبت داده می‌شوند.

رییس پژوهشگاه استاندارد با اشاره به اینکه کروسین‌ها مهمترین عامل ایجاد رنگ ویژه زعفران هستند، اظهار داشت: در روش معرفی شده توسط گروه تحقیقاتی دانشگاه تهران و پژوهشگاه استاندارد، برای بدست آوردن الگوی کروماتوگرافی لایه نازک، زعفران خالص، با الگوی حاصل از ترکیبات حاوی تقلب مقایسه می شود. سپس، از الگوهای حاصل به وسیله تلفنهای همراه هوشمند تصویر برداری و تصاویر حاصل به وسیله برنامه متلب و به روش آنالیز تصویری که قبلا توسط همین گروه تحقیقاتی توسعه یافته بود، مورد بررسی قرار می گیرند.

سرشتی گفت: نتایج حاصل از تحقیق نشان داده که با استفاده از روش ارائه شده می‌توان مقادیر بسیار کم هفت تقلّب متداول زعفران را در حد 5% وزنی با صحّت بسیار بالا و صرف هزینه بسیار اندک در زمان بسیار کم شناسایی کرد. همچنین می توان این روش را برای تشخیص سایر ترکیبات رنگی که به عنوان تقلّب به زعفران اضافه می‌شوند بکار برد و این روش علاوه بر یافتن تقلّبات زعفران قابلیت گسترش برای یافتن تقّلبات در دیگر محصولات گیاهی را نیز دارد.

از این گروه پژوهشی ، پیشتر تحقیق  دیگری در زمینه تاثیر ترکیب خاک بر کیفیت زعفران نیز انجام شده که در مجله Food Chemistry به چاپ رسیده است

image_pdfimage_print