کوتاه از استاندارد :

اداره ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی

برابر بند ۵ ماده ۳ قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد، کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم نمودن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی بر عهده سازمان ملی استاندارد می‌باشد.

همچنین بند ۶ همین ماده نیز اشاره می‌دارد که: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی می بایست توسط سازمان ملی استاندارد انجام گیرد.

ماده ۴ قانون فوق صراحتاً اعلام می دارد که سازمان ملی استاندارد ایران موظف است نسبت به تعیین کیفیت و ویژگی‌های کالاهای ساخت داخل و وارداتی که از نظر ایمنی و بهداشت عمومی حائز اهمیت می‌باشند اقدام و نتایج حاصل را جهت اطلاع عموم و مراجع ذیربط اعلام نماید.

تبصره ۲ ماده ۶ قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد نیز بیان می دارد که: کیفیت مواد و کالاهای وارداتی بر حسب ضرورت و اولویت و توجه به مسائل ایمنی و بهداشتی و اقتصادی باید با استانداردهای ملی جمهوری اسلامی ایران و یا استانداردهای کشور مبداء و یا استانداردهای معتبر و مورد قبول سازمان منطبق باشد. اولویت مواد و کالاها را شورای عالی استاندارد تعیین می‌نماید.

در همین راستا اداره کل استاندارد بوشهر جهت ارائه خدمات بازرسی، نمونه برداری و ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و وارداتی به فعالان تجارت استان، در قالب اداره ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و وارداتی در مستقر در اداره کل، معاونت استاندارد گناوه، نمایندگی مستقر در بنادر بوشهر، ریگ، دیلم، دلوار، اداره استاندارد بندر کنگان و نمایندگی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی با همکاری شرکت‌های بازرسی و آزمایشگاه‌ها همکار اقدام نموده است و جهت تسهیل و تسریع روند ترخیص کالا ضمن الکترونیکی نمودن کلیه مراحل صدور مجوزهای ترخیص کالا و با واگذاری امور به بخش خصوصی مستقر در استان توانسته است از زمان ماندگاری کالاها در گمرکات و مراجعه به استان‌های دیگر جهت تعیین انطباق کالا کاسته و گامی موثر در تکریم ارباب رجوع و خدمت رسانی به مردم بردارد.

مطالب مرتبط :

قوانین و آیین نامه های مرتبط با کالاهای صادراتی و وارداتی

 

فرآیند اخذ گواهینامه ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و وارداتی از ادارات کل سازمان ملی استاندارد ایران

 

 

فهرست کالاهای مشمول نظارت سازمان ملی استاندارد ایران

 

 

فرآیند اخذ گواهینامه های صادره از سوی دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی

 

فهرست دارندگان گواهینامه های صادره از سوی دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای  صادراتی و  وارداتی

 

 

 

فرم های مورد نیاز

image_pdfimage_print