کوتاه از استاندارد :

اداره هماهنگی امور تدوین استاندارد

برابر قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران یکی از وظایف اصلی سازمان ملی استاندارد ایران تدوین استانداردهای ملی می باشد.

در ماده 3 از فصل دوم این قانون آمده است: وظایف سازمان ملی استاندارد ایران مبتنی بر تحقیقات، تدوین و اجرای استاندارد به شرح ذیل می‌باشد:

  1. تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) بعنوان تنها مرجع رسمی این وظیفه در کشور می‌باشد
  2. انجام تحقیقات به منظور تدوین استاندارد، بالابردن کیفیت کالاهای تولید داخلی، کمک به بهبود روش‌های تولید و کارآیی صنایع

ماده 4 همین قانون نیز به وظیفه سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص تعیین کیفیت ویژگی‌های کالاهای ساخت داخل و وارداتی که از نظر ایمنی و بهداشت عمومی حائز اهمیت است اشاره نموده و بیان میدارد که سازمان موظف است اقدام و نتایج حاصل را جهت اطلاع عموم مردم و مراجع ذیربط اعلام نمیاد.

همچنین در ماده 8 از قانون فوق تدوین استاندارد اوزان و مقیاس‌ها و وسائل سنجش را نیز تابع این قانون می‌داند.

امور تدوین استان بوشهر تا پیش از سال 1393 به صورت رابط تدوین استان بوشهر مشغول فعالیت بوده است که پس از فراز و نشیب‌های فراوان و دستاوردهای درخور تقدیر رابطین تدوین استان، اداره هماهنگی امور تدوین استاندارد اداره کل در سال 1393 پس از تصویب مجوزهای لازم توسط جناب آقای دکتر بهره‌مند، مدیریت وقت شروع به کار نمود.

اداره امور هماهنگی تدوین استان بوشهر پس از تشکیل در اولین اقدام خود توانست تدوین 103 استاندارد ملی را به انجام رساند که این امر موجب کسب رتبه دبیر تدوین نمونه کشوری گردید.

 

لینک های مرتبط:                             

image_pdfimage_print