کوتاه از استاندارد :

معاونت استاندارد بندر گناوه

شهرستان گناوه با 88426 جمعیت و 7/2043 کیلومتر مربع مساحت در 138 کیلومتری مرکز استان بوشهر، یکی از شمالی ترین شهرستان این استان می باشند. 110 کیلومتر مرز آبی این شهرستان سبب گردیده که دریا ممر اصلی ارتزاق مردم این مناطق باشد و اکثر مردم به مشاغل وابسته به دریا و بخصوص تجارت اشتغال داشته باشند.

بندر گناوه یکی از بنادر استراتژیک در حوزه تجارت جنوب کشور است. ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شمال استان در آینده ای نزدیک و احداث پتروشیمی در شهرستان گناوه که مراحل مقدماتی آن در حال اجرا است و همچنین گمرک گناوه که پس از گمرک بوشهر دارای بیشترین حجم واردات و صادرات در استان می باشد، موجب گردیده ادارات دخیل و درگیر در امر تجارت این شهرستان نظیر اداره کل گمرک، اداره صنعت، معدن و تجارت، اداره بندر و دریانوردی و … طی سال های اخیر از نظر ارتقاء رتبه اداری، احداث ساختمان اداری، انبارهای نگهداری کالا افزایش تعداد پرسنل و تجهیزات و امکانات حمل و نقل کالا، ایجاد شرکت های مرتبط با موضوع تجارت و … توسعه و رشد فراوانی داشته باشند. جایگاه اداره استاندارد در این بندر مهم از نظر رده اداری به صورت معاونت مدیرکل اداره استاندارد و ساختمان اداری آن مستقر در گمرک گناوه می باشد که دارای دو نمایندگی بندر ریگ و دیلم است و به گمرکات بندر ریگ و دیلم خدمات ارائه می دهد.

استاندارد گناوه در سال 1370 بعد از پایان جنگ دوم خلیج فارس (عراق-کویت) با هدف نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی با دو نفر پرسنل قراردادی در ساختمان استیجاری آغاز بکار کرد. با افزایش صادرات کالاهای ایرانی به کویت از مرز گناوه، جهت کاهش زمان ترخیص این کالاها و عدم مراجعه صادرکنندگان به مرکز استان این نمایندگی افتتاح گردید. در سال 1378 آزمایشگاه صادرات شامل خشکبار، تره بار و میوه به بهره برداری رسید. رفته رفته با گسترش فعالیت های نمایندگی و در اثر عملکرد بالا، خواست مردم و مسئولین وقت استان و شهرستان در آبان ماه سال 1382 آزمایشگاه استاندارد گناوه در محوطه گمرک گناوه طی مراسم خاصی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال افتتاح گردید و با تفویض اختیاراتی که تا کنون انجام گرفته منشأ خدمات بسیار مفیدی در زمینه صادرات و واردات و رونق اقتصادی بنادر شمالی استان بوشهر (گناوه، دیلم و ریگ) بوده است. با افتتاح این آزمایشگاه امور مربوط به تعیین ماهیت کالاهای وارداتی و صادراتی و نیز آزمون بعضی از کالاهای وارداتی از جمله پتو، خودکار و متر نواری به استاندارد گناوه واگذار گردید که این خود باعث کاهش در خور توجه مراجعات مردم به مرکز استان گردید.

آدرس اداره استاندارد گناوه بر روی نقشه

سال 1385 سال اهتمام دولت به اجرای فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای اصل 44 قانون اساسی بود. در این راستا و در خصوص واگذاری امور آزمایشگاهی استاندارد گناوه به بخش خصوصی، اولین آزمایشگاه همکار شهرستان گناوه بنام (مجتمع آزمایشگاهی بندرسازان جنوب گناوه) با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال توسط بخش خصوصی تأسیس گردید تا به امور آزمایشگاهی از جمله تعیین ماهیت (نمانکلاتور) کالاهای صادراتی و وارداتی بپردازد. در سال 1386 این آزمایشگاه گسترش یافت و دستگاه های آزمون لنت ترمز و اسباب بازی خود را افتتاح کرد. این آزمایشگاه هم اکنون حجم زیادی از مراجع بازرگانان را به مرکز استان را کاسته است. همچنین در سال 1386 دومین آزمایشگاه همکار استاندارد گناوه در شهرستان بنام (مجتمع آزمایشگاهی اقیانوس سبز) افتتاح گردید تا به آزمون پیچ و مهره، بیل، طناب فولادی، تیرآهن، میلگرد و لوله بپردازد.

با توجه به این دو امر خطیر و نیز تفویض اختیاری که در سال 1386 به این نمایندگی داده شد از جمله صدور مجوز برای کالاهای وارداتی با ارزش کمتر از 500 دلار و نیز صدور مجوز استاندارد جهت کالاهای وارداتی آزمون و تایید شده توسط آزمایشگاه های همکار و صدور گواهینامه جهت کالاهای صادراتی میزان مراجعات بازرگانان به مرکز استان به حدود نصف کاهش یافته شد.

با توجه به نیاز شهرستان، آزمایشگاه معیار آزمای لیان در زمینه پتو و تعیین ماهیت، آزمایشگاه سیراف آزمون لیان در زمینه لوازم خانگی و آزمایشگاه معیار سنجش لیان در زمینه مواد غذایی و بسته بندی نیز راه اندازی شد.

در زمینه اجرای استاندارد و نظارت بر واحدهای تولیدی نیز اداره استاندارد گناوه خدمات لازم از قبیل بازرسی و نمونه برداری از واحدهای تولیدی دارای محصولات و یا خدمات مشمول استاندارد اجباری و همچنین تشکیل پرونده واحدهای تولیدی جهت دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد را در حوزه مشخص شده توسط اداره کل استاندارد استان بر عهده دارد

فعالیت قریب به 700 لنج تجاری در گناوه باعث شده است فعالیت اقتصادی بازرگانی رونق یابد و با فعال شدن خطوط کشتیرانی کانتینری در بندر گناوه فعالیت‌های تجاری در این بندر افزایش یافت.

مراوده اقتصادی تجار و بازرگانان این بندر بیشتر با کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه امارات متحده عربی، کویت و قطر است.

در سال 1392 نمایندگی استاندارد شهرستان گناوه به معاونت استاندارد شهرستان گناوه ارتقا پیدا کرد و تعداد پرسنل این اداره ده نفر می باشد که هفت نفر در استاندارد گناوه، دو نفر در نمایندگی استاندارد دیلم و یک نفر در نمایندگی بندر ریگ مشغول به فعالیت می باشند

یکی از عملکردهای حائز اهمیت در سال 1392 به منظور تسریع در کار، واگذاری بخشی از فعالیت های واردات و صادرات به بخش خصوصی بود که فرایند اشتغال زایی را به همراه داشت.

 

اهم فعالیت های انجام گرفته در حوزه معاونت استاندارد گناوه:

 • ارایه خدمات به سه گمرک فعال در زمینه صادرات و واردات؛
 • به بازرسی از جایگاه سوخت رسانی؛
 • ارایه خدمات به واحد تولیدی در شهرستان های گناوه و دیلم و بخش ریگ؛
 • نظارت عالیه بر واحد آزمایشگاهی همکار استاندارد؛
 • به بازرسی و نمونه برداری از مصنوعات طلا موجود در طلا فروشی های شهرستان گناوه؛
 • کسب مقام دبیر نمونه تدوین استاندارد در سطح استانی؛
 • افتتاح نمایندگی های استاندارد در شهرستان دیلم و بندر ریگ؛
 • برگزاری جلسات کمیته های تدوین در شهرستان برای اولین بار؛
 • برگزاری دوره های آموزشی کارمندان و کارشناسان آزمایشگاه همکار در شهرستان برای اولین بار؛
 • بازدید از خانواده های معظم شهدا در هفته استاندارد؛
 • برگزاری ایستگاه های صلواتی و شرکت کارمندان اداره استاندارد در ادعیه و مراسمات مذهبی.
 • هماهنگی جهت راه اندازی میز خدمت در گمرک جهت تکریم ارباب رجوع؛
 • ایجاد اشتغال با فعال نمودن بخش خصوصی؛
 • تاسیس بزرگترین آزمایشگاه همکار استاندارد در شهرستان گناوه با سرمایه گذاری بخش خصوصی؛
 • واگذاری نمونه برداری و بازرسی از واحدهای تولیدی حوزه اجرای استاندارد به بخش خصوصی؛
 • اولین مهر استاندارد به کابینت ساز ی در شهرستان گناوه؛
 • ایجاد کارگروه تخصصی مصالح ساختمانی با ادارات مرتبط؛
 • ایجاد گشت مشترک با ادارات و نهادهای مرتبط؛
 • ایفاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ها جهت مشارکت در تحقیقات کاربردی، تدوین استاندارد و آموزش؛
 • ایفاد تفاهم نامه اداره کل استاندارد استان بوشهر با اداره کل آموزش و پرورش استان و تحت پوشش قرار گرفتن ادارات مذکور در گناوه؛
 • ایفاد تفاهم نامه اداره کل استاندارد استان بوشهر با آزمایشگاه مکانیک خاک که اداره استاندارد شهرستان گناوه نیز مشمول این تفاهم نامه قرار گرفته است؛
 • ثبت مجوزهای صادر شده از این اداره در سامانه ثبت کالاهای قاچاق و همچنین دریافت کد رهگیری جهت ارایه به گمرک.
 • برگزاری جلسات ماهانه و بررسی امور با حضور کارمندان اداره با عنوان پایش؛
 • راه اندازی سامانه پیام کوتاه کیفیت به شماره 10007733123860؛

 

چارت سازمانی

Genaveh-chart

image_pdfimage_print